Konferencję o nastolatkach odbędzie się już ➡➡➡ 6 kwietnia 2019r ⬅⬅⬅ we Wrocławiu.

Dorastający człowiek wchodzi w taki etap w swoim życiu, kiedy odkrywa kim już nie jest (bo nie jest już dzieckiem), ale nie wie jeszcze kim będzie (bo nie wie, jakim dorosłym się stanie).

Zależało nam, żeby zaproszeni przez nas prelegenci byli praktykami, na co dzień pracującymi z młodzieżą, rodzicami i nauczycielami. Aby podczas prelekcji podzielili się swoją wiedzą teoretyczną, ale co dla nas najważniejsze – swoim praktycznym doświadczeniem, informacjami o tym, co się sprawdza, a co na pewno nie zadziała w relacjach z nastolatkiem. Liczymy, że dzięki temu będziecie mogli popatrzeć na rozwój swoich dzieci w nieco innym – szerszym kontekście.

Zagadnienia, które zostaną poruszone na konferencji, to:

  • mózg nastolatka (zgadnijcie, kto poprowadzi wykład)
  • rozwój emocjonalny i społeczny nastolatka
  • nowoczesne technologie: wróg czy przyjaciel
  • seksualność nastolatków
  • stres u nastolatków: skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać
  • uzależnienia i zachowania ryzykowne
  • chandra i lenistwo czy depresja – czyli kiedy zacząć się niepokoić nastrojem naszego dziecka

Zapraszamy rodziców i nauczycieli, którym bliskie są idee Wychowania w szacunku oraz wszystkich, którzy
poszukują wskazówek, jak ogarnąć domowy i szkolny armagedon oraz jak układać relacje z nastolatkami, żeby wspierać i towarzyszyć a przy okazji samemu nie zwariować:).

 

Program konferencji:

9:30-10:00 Ja nastolatek. Jak wytrzymać z rodzicami? – Zuza Seniuk –

10:00-11:30 Tajemnica mózgu nastolatka – Marek Kaczmarzyk –

11:30-12:00 przerwa

12:00-12:45 Dorastanie w społeczeństwie sieciowym – Łukasz Srokowski –

12:45-13:15  Jak rozpoznać depresję, jak pomóc? – Patrycja Frania – Seniuk – 

13:15-14:00  Spokojnie i rzeczowo o uzależnieniach – Kasia Panejko-Wanat 

14:00-14:45 przerwa obiadowa

14:45-15:30  Stres w życiu nastolatka – Jowita Wowczak 

15:30:16:00 Kiedy kończy się wychowanie – Katarzyna Kowalska-Bębas 

16:00-16:45 Seksualność nastolatków – Katarzyna Gałązka 

 

Dodatkowo jest możliwość kupienia biletów na konferencję i warsztaty, które odbędą się następnego dnia 07.04.2019r w niedzielę przy ul. Legnickiej 72 we Wrocławiu. Warsztaty będą pogłębieniem tematów, które dzień wcześniej pojawią się na wykładach. Oba warsztaty będą odbywały się w tych samych godzinach 10-16.

Warsztaty 07.04. „Seksualność nastolatka będą prowadzone przez Kasię Gałązkę. Na warsztacie będziemy w luźnej i bezpiecznej atmosferze zastanawiać się jak możemy komunikować się w z naszymi nastoletnimi dziećmi w dziedzinie seksualności. Będziemy dyskutować i ćwiczyć komunikację w praktyce. 

Poruszymy min. takie kwestie jak:

– Czy rozmawiać? Jak i kiedy rozmawiać? 

– Tzw. pierwszy raz 

– Korzystanie z mediów, pornografia 

– Akceptacja ciała 

– Entuzjastyczna zgoda 

– Mówienie „nie”, granice 

– Mity dotyczące seksualności nastolatków (np.wiecznie „napalonego” chłopaka i romantycznej dziewczynki)

– Bezpieczeństwo naszych dzieci


Warsztaty 07.04. „Z nastolatkiem pod jednym dachem” prowadzonych przez Kasię Kowalską-Bębas i Patrycję Franię: To warsztaty, podczas których będziemy poruszać zagadnienia związane z tym, kim nastolatek jest, czy naprawdę znamy nasze dziecko i co zrobić, kiedy zaczynamy czuć, że zmienia się nie do poznania.

Porozmawiamy też o naszym życiu, czyli o naszych – Rodziców nastolatków – potrzebach, emocjach i o tym jak w tym wszystkim odnaleźć się i nie zwariować.

Podstawowe zagadnienia poruszane podczas warsztatu to:

– komunikacja z nastolatkiem bez podnoszenia gardy i otaczanie się zasiekami

– potrzeby nastolatków i potrzeby rodziców bez cenzury

– szkoła i relacje z rówieśnikami a w tym wszystkim poczucie, że my dorośli schodzimy na plan dalszy…

– zachowania agresywne i bunt nastolatka oraz kiedy odpuszczać, a kiedy zacząć się niepokoić


PRELEGENCI

Katarzyna Gałązka – Certyfikowana trenerka Family Lab, organizacji założonej przez Jespera Juula. Ukończyła również „Szkołę prowadzenia grup wsparcia” w Fundacji Sto Pociech i szkolenia prowadzone przez Agnieszkę Stein: „Seksualność dzieci i młodzieży – szkolenie dla profesjonalistów, „Wysoko wrażliwe dzieci – szkolenie dla profesjonalistów”. Regularnie uczestniczy w superwizjach i warsztatach z zakresu wspierania rodzin, rodzicielstwa bliskości, edukacji seksualnej.

Prowadzi seminaria inspirujące, warsztaty, grupy wsparcia dla rodziców.

Prywatnie mama trójki dzieci. Prowadzi bloga wrownowadze.blogspot.com


Jowita Wowczak poprowadzi wykład „Stres w życiu nastolatka. Redukcja stresu i profilaktyka w życiu codziennym.” Jowita Wowczak to absolwentka psychosomatyki i somatopsychologii, konsultantka ds. redukcji stresu, trener uważności i nauczyciel. Pracuje z dziećmi i dorosłymi warsztatowo i indywidualnie, założycielka Centrum Redukcji Stresu, pomysłodawczyni konferencji „Dzieci Wolne od Stresu”. Twórca programu edukacyjnego dla dzieci „Kosmos i Kajo”.


Zuzanna Seniuk – mówi o sobie, że jest zupełnie przeciętną nastolatką, czyli ma pryszcze, spędza godziny przed lustrem, żeby ubrać się w coś, co wygląda jak czarny worek bardziej workowaty niż to, co miała na sobie godzinę wcześniej, narzekająca na szkołę podobnie jak jej rówieśnicy. To, co ją może trochę wyróżniać z tłumu to dom, w którym się wychowuje, gdzie nie ma kar i nagród. To ogromna wewnętrzna wrażliwość ukrywana pod stertami czytanych namiętnie książek. I zamiłowanie do kotów, które traktuje ze zdecydowanie większą atencją niż ludzi. 

Na konferencji opowie o tym, kim jest przeciętny nastolatek. Czego potrzebuje i co jest dla niego ważne. Opowie o relacjach z rodzicami – tych budujących i tych wkurzających, czyli budujących jeszcze bardziej. Opowie o buncie i trudnościach w odnalezieniu miejsca dla siebie. O stresie budowanym przez szkołę i szukaniu pomysłu, jak do przezwyciężać.


Dr Marek Kaczmarzyk Biolog, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, autor artykułów i książek z zakresu biologicznych i memetycznych kontekstów kształcenia. Specjalista w zakresie ewolucyjnego, neurobiologicznego i memetycznego podłoża procesów uczenia się, nauczania i wychowania. Od roku 2000 kierownik Pracowni Dydaktyki Biologii (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski). 


Dr Łukasz Srokowski – socjolog, trener, edukator. Twórca grupy edukacyjnej NAVIGO, w skład której wchodzą NAVIGO – Centrum Innowacyjnej Edukacji (www.navigo.org.pl) oraz NAVIGO – Autorska Szkoła Podstawowa (www.navigo.szkola.pl)

Specjalizuje się w innowacyjnych metodach edukacyjnych ze szczególnym naciskiem na temat wykorzystywania narzędzi cyfrowych w edukacji w oraz tematyce wzmacniania skuteczności edukacji. Wykładowca MBA na uczelniach w Polsce i za granicą, w latach 2010-2013 prodziekan Wydziału Menedżersko-Ekonomicznego WSH we Wrocławiu. Autor książki „Zmienić myślenie o firmie: zarządzanie kulturą organizacyjną w Polsce”. Przygotował i zrealizował szereg projektów badawczych, sesji doradczych oraz ponad trzy tysiące godzin szkoleń i warsztatów dla firm i samorządów.

W latach 2003-2012 związany z międzynarodowym programem edukacyjnym Odyseja Umysłu, w okresie 2009-2010 pełnił funkcję prezesa fundacji Odyssey of the Mind Polska, koordynując rozwój programu w całym kraju. Członek Rady Ekspertów THINK-TANK MTTP.


Katarzyna Panejko-Wanat – certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, z uprawnieniami do realizacji profilaktyki i terapii uzależnień behawioralnych, edukatorka HIV/AIDS, mediator, doradca zawodowy, coach, nauczyciel. Pracowała m.in. jako terapeutka w pierwszym Ośrodku w Polsce – Monar w Głoskowie, w poradniach terapii uzależnień, a także jako wykładowca akademicki, nauczycielka w klasach terapeutycznych, mentor w szkołach demokratycznych (Bullerbyn, Mała Uczelnia). Współautorka książki „W pogoni. W ucieczce. Narkotyki i Narkomania”, wydanej w 2011 roku nakładem wydawnictwa Iskry. Autorka programu profilaktycznego „Cienka Czerwona Linia” i innych programów profilaktycznych, oraz realizatorka wielu programów. Wiceprezes w Fundacji Nowa Szkoła i prezes Fundacji „Q Radości”. W swojej pracy korzysta z systemowego podejścia do rodziny, dialogu motywacyjnego, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, komunikacji NVC, kręgów naprawczych oraz kart metaforycznych (trenerka kart Milowe). Prowadzę szkolenia i warsztaty dla młodzieży,rodziców nauczycieli, pedagogów, policji, ops, członków GKRPA. 


Katarzyna Kowalska-Bębas trener Family-Lab Polska, absolwentka Szkoły Trenerów „Sieć” i Systemowej Szkoły Pomocy Rodzinie przy Pracowni Psychologicznej Plus oraz studiów podyplomowych z zakresu ,,Pedagogiki Montessori”. Od siedmiu lat pracuje z rodzicami i pedagogami promując nowe nurty pedagogiczne oparte na szacunku dla dziecka. Mama dwójki dzieci, fascynatka wspólnych podróży i kontaktu z naturą​.


Patrycja Frania-Seniuk pedagog, coach ACC ICF, trener, doradca rodzinny. Ukończyła Systemową Szkołę Pomocy Rodzinie przy Pracowni Psychologicznej Plus, kurs Racjonalnej Terapii Zachowania, Studium Psychoterapii Dzieci i Młodzieży, szkołę Trenerów I stopnia Tadeusza Niwińskiego, Warsztaty Coachingu Rodzicielskiego. Od wielu lat prowadzi warsztaty, szkolenia oraz spotkania indywidualne dla rodziców i par. Zwolenniczka podejścia holistycznego i systemowego spojrzenia na świat. Prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

———————————————————————————-

ZAPISY

Zapisy na konferencję ruszą 30.01.2019r o godz 12:00.

Link do zapisów i więcej szczegółów na: https://konferencjaonastolatkach.evenea.pl/

W razie pytań zachęcamy do kontaktu:
kontakt@wychowaniewszacunku.pl
tel. 605202284

i śledzenia wydarzenia na: https://www.facebook.com/events/1042605055919280/

———————————————————————————-

Regulamin udziału w konferencji: regulamin Konferencja o nastolatkach

 

Patronat merytoryczny wydarzeniem objął Family-lab Polska

www.family-lab.pl