W IV Konferencji Wychowanie w Szacunku wzięło udział 150 uczestników.

Gościliśmy w tym roku:

Natalię Fedan

Anitę Janeczek –  Romanowską

Sylwię Włodarską

Krystiana Hankę

Annę Kasprzycką

Jowitę Wowczak

Zapraszamy do relacji fotograficznej:

📣📣📣 UWAGA 📣📣📣
Mamy jeszcze dostępne bilety 🎫🎫TYLKO NA WYKŁADY, czyli w linku https://evenea.pl/event/ivkonferencjawychowaniewszacunku pierwsza opcja: Bilet na wykłady + Wykład „Poczucie własnej wartości” + sesja Q&A – Anita Janeczek-Romanowska

ALE ❗️Są jeszcze bilety na całodniowe warsztaty, które odbywają się dzień po konferencji czyli 22.09.2019r. i są dostępne tutaj: https://evenea.pl/event/warsztatywychowaniewszacunku/

Kupujcie póki są 😁😁😁

Już 21 września 2019r. zapraszamy na IV edycję Konferencji Wychowanie w szacunku. Zapraszamy wszystkich, którym bliskie są idee związane z wychowaniem dziecka:

  • w empatii,
  • zrozumieniu
  • budowaniu relacji.

Podczas czwartej już edycji naszej konferencji będzie można posłuchać wykładów profesjonalistów związanych z nurtem wychowania dzieci w szacunku. Stwarzamy także przestrzeń warsztatową, w której każdy będzie mógł wybrać interesujący dla siebie zajęcia.

W ramach udziału w Konferencji każdy uczestnik otrzymuje:

  • udział w 4 wykładach
  • udział w warsztacie lub dodatkowym wykładzie
  •  catering kawowy
  • catering obiadowy w wybranej przez siebie opcji
  •  możliwość skorzystania z oferty wystawców
  • okazję do spotkania z innymi rodzicami i specjalistami z zakresu wychowania.

PROGRAM KONFERENCJI

9:00 – 10:00 Rejestracja

10:00 – 11:00 – Wykład – Granice w rodzinie – Anita Janeczek-Romanowska

11:00 – 12:00 Wykład – Zrozumieć zachowanie dziecka (i własne) – podstawy Self-Reg – Natalia Fedan

12:00- 12:30 Przerwa kawowa

12:30 – 13:30 – Wykład – Jak wspierać rodzeństwo – Sylwia Włodarska

13:30 – 14:15 Przerwa obiadowa

Do wyboru wykład lub warsztat:

14: 15 – 16:15 Wykład + sesja Q&A Poczucie własnej wartości – Anita Janeczek-Romanowska

14:15 – 16:15 Warsztaty:

1. Jak mówić do dzieci, rozmawiać i słuchać? – Krystian Hanke

2. Zajrzeć głębiej – Self-Reg w praktyce – Natalia Fedan

3. Nie z miłości – Anna Kasprzycka

4. Mini mediacje – Jak pomóc im się dogadać? – Sylwia Włodarska

5. Dziecko w równowadze – Jowita Wowczak

16:15-16:30 Przerwa kawowa

16:30 -17:30 Wykład – Wszystko, co powiesz przy dziecku może zostać użyte przeciwko Tobie – Krystian Hanke

 

W tym roku IV Konferencja Wychowanie w szacunku może dla Was potrwać nawet 2 dni! 😍 Dzięki Natalia Fedan oraz Sylwia Włodarska – Pani Swojego Szczęścia w niedzielę 22.09.2019r. odbędą się całodniowe warsztaty, na które już dzisiaj Was zapraszamy! Warsztaty będę odbywały się w tym samym czasie od godz 10:00 do godz 16:00.

🌱 Natalia Fedan poprowadzi „Spokojniej w rodzinie – 5 kroków do samoregulacji i współregulacji”

🌱 Sylwia Włodarska – Pani Swojego Szczęścia natomiast „Dogadać się ze sobą – o docieraniu do potrzeb i ich komunikacji.”

Szczegóły w linku ➡️➡️➡️https://evenea.pl/event/warsztatywychowaniewszacunku/ ⬅️⬅️⬅️

 

 

OPIS WYKŁADÓW:

Granice w rodzinie – Anita Janeczek-Romanowska 

Wykład poświęcony będzie rozważaniom na temat granic osobistych, granic między członkami rodziny, a także tych, które dotyczą rodziny jako całości. W ramach rozważań przyjrzymy się kwestiom dotyczącym elastyczności, przepuszczalności, a także, tak często wspominanej w kontekście rodzicielstwa, konsekwencji.

Czym są granice i jak się o nie troszczyć? Jak wspierać dzieci w trosce o własne granice i w uważności na granice innych osób? Jak mówić o swoich granicach dzieciom tak, by nie naruszać ich integralnoścI? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukać będziemy w trakcie wykładu.

 

Wykład + sesja Q&A Poczucie własnej wartości – Anita Janeczek-Romanowska

Poczucie własnej wartości jest jednym z tych darów, które niewątpliwie każdy rodzic chciałby dać swojemu dziecku. Szukamy więc recept, sposobów, konkretnych zachowań, którymi moglibyśmy napełnić nasze dzieci i dodać im tym samym skrzydeł. Zdarza się przy tym, że my sami nie mamy z czego nalać, a fakt ten potęguje trud tego wyzwania i często utrudnia nam wybieranie tego, co wspiera.

Wykład będzie okazją do przyjrzenia się zagadnieniu poczucia własnej wartości u dzieci, zarówno w kontekście etapów jego rozwoju jak i działań, które mogą podjąć rodzice. Chwalić czy nie? Doceniać czy niekoniecznie? Zauważać czy może coś więcej? Dodawać działań czy odejmować? Słowem co robić, żeby rozwijać poczucie własnej wartości u dzieci i poprzez relacje oparte na zaufaniu uczyć dzieci… zaufania do siebie samych?

 

Jak wspierać rodzeństwo – Sylwia Włodarska

Jestem jedynaczką, która jest mamą trójki dzieci. Z domu nie wyniosłam ani takich doświadczeń, które mogłyby mnie w roli mamy rodzeństwa wspierać, ani mi przeszkadzać. Bardzo pomaga mi to, czym zajmuje się zawodowo, czyli mediacje w nurcie Porozumienia bez Przemocy, bo dużo w naszej codzienności różnic, konfliktów, widzenia świata inaczej, różnych strategii na ważne potrzeby.

W czasie wykładu opowiem o tym, co jak wspierać rodzeństwo, czyli

  • – jaki ja, rodzic mogę mieć wpływ na relacje między moimi dziećmi,
  • – jakie działania rodzica wzmacniają relacje między dziećmi, a jakie rodzicielskie działania mogą przeszkadzać tej relacji,
  • – na co mamy wpływ, a co jest poza moim wpływem,
  • – czym jest kryzys narodzin rodzeństwa i jak zadbać o dziecko/dzieci, którym rodzi się rodzeństwo,
  • – dlaczego dzieci się kłócą, biją, przezywają, rywalizują, dokuczają sobie,
  • – kiedy interwencja jest tym, co pomoże, a kiedy bycie obok w konfliktach między rodzeństwem wspiera nabywanie ważnych kompetencji i jakich.

Będą przykłady z życia, anegdoty a nawet trochę humoru, który bywał w początkowej fazie horrorem mojego rodzicielstwa.

 

Zrozumieć zachowanie dziecka (i własne) – podstawy Self-Reg – Natalia Fedan

Być może czasem zastanawiasz się co wstąpiło w twoje dziecko? Czemu tak mocno reaguje na „drobiazgi” albo robi coś, co zupełnie przeczy zdrowemu rozsądkowi, chociaż rozmawialiście już o tym milion razy? Tłumaczyłaś, wyjaśniałeś, prosiłaś, kazałeś. I nic. Albo, gorzej, ty starasz się zachować spokój i dotrzeć rozsądnymi słowami, a twoja pociecha coraz bardziej rozkręca się w histerii a starsze dziecko trzaska drzwiami swojego pokoju? Może czasem to ty wychodzisz z siebie na moment, a zaraz potem ci odrobinę głupio? A może nie masz żadnej z tych trudności, ale tak po prostu chcesz wiedzieć więcej o przyczynach zachowań dziecka i radzić sobie z nimi jeszcze lepiej niż do tej pory?

Zapoznaj się z Self-Reg, podejściem opartym na nauce o mózgu, stresie i różnych reakcjach na niego, a przede wszystkim na pojęciu samoregulacji. Podczas wykładu dowiesz się czemu czasem racjonalne argumenty nie działają i co wtedy zrobić. Zrozumiesz różnicę między samoregulacją a samokontrolą oraz powody, dla których często lepiej odwołać się do tej pierwszej, jeśli chcesz pomóc dziecku wyrosnąć na wspaniałego młodego człowieka pełnego spokoju i empatii, o racjonalnym podejściu i otwartym umyśle, a przy okazji odzyskać nieco więcej spokoju w roli rodzica.

Kontynuacją wykładu jest warsztat „Zajrzeć głębiej – Self-Reg w praktyce”.

 

OPIS WARSZTATÓW

​ Mini mediacje – Jak pomóc im się dogadać? – Sylwia Włodarska

Spotkanie dla rodziców, którzy chcieliby wiedzieć, co mogą zrobić, by wspierać dzieci w konfliktach w rodzeństwie, Jesper Juul mówi „W rodzinie z dwojgiem dzieci – kiedy mamy czworo ludzi żyjących pod jednym dachem – może występować około czterdziestu konfliktów dziennie. Cudownie, jeśli jest ich mniej, ale zasadniczo musi ich być tyle, ponieważ stale ścierają się ze sobą rozmaite potrzeby i życzenia.

Z jednej strony, wiemy, że konflikty, kłótnie, różnice zdań, to naturalna część życia, niemniej gdy dotyczą one naszych własnych dzieci budzą bardzo silne emocje.

Podczas warsztatu będziemy dotykać następujących tematów:

  • czemu dzieci się kłócą?
  • czym są potrzeby rozwojowe dzieci
  • jakie narzędzia i strategie wspierają dzieci, a jakie je oddalają albo nasilają konflikt?
  • jak reagować gdy dzieci się przezywają, obrażają, ścigają?
  • jak mediować konflikty między dziećmi?
  • Jak być w konflikcie i w kontakcie budującym relacje?
  • jak zatroszczyć się o siebie, jako osobę dorosłą, która jest towarzyszem, świadkiem, a czasem częścią codziennych konfliktów?

 

​ Dziecko w równowadze – Jowita Wowczak

Czy jest możliwe, aby nasze dzieci bywały w równowadze? Oczywiście, że tak. By tak się stało potrzebują dorosłego w równowadze, który pokaże im, że można nauczyć się radzenia sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami w życiu. W wielu sytuacjach emocje czy stres bywają bardzo przytłaczające, pozbawiają nas wyboru jak się zachowamy, tracimy kontakt z tym co się dzieje w chwili obecnej. Jedną z podstawową umiejętnością jaką powinno wziąć dziecko w dorosłe życie jest samoregulacja, radzenie sobie z emocjami, stresem i sobą.

Na warsztacie

Dowiecie się co czym jest stres i dlaczego warto prowadzić higieniczny tryb życia,

Poznacie ćwiczenia rozwijające samoświadomość u siebie i dziecka,

Otrzymacie zabawy rozwijające samoregulacje.

 

Jak mówić do dzieci, rozmawiać i słuchać? – Krystian Hanke

Jak mówić do dzieci, rozmawiać i słuchać? Jak rozwijać ich słownictwo. Dlaczego rozmowa z dzieckiem od pierwszych wypowiedzianych przez nie słów jest ważna. Co robić, żeby dzieci chciały do nas mówić..Zdjęcia to nie wszystko, czyli dlaczego warto kolekcjonować i zapisywać zabawne i mądre powiedzenia naszych dzieci.

 

Zajrzeć głębiej – Self-Reg w praktyce – Natalia Fedan

Warsztat jest kontynuacją wykładu „Zrozumieć zachowanie dziecka (i własne) – podstawy Self-Reg”.

Jeśli już znasz co nieco podstawy Self-Reg i pojęcie samoregulacji, wiesz, czym się ona różni od samokontroli i dlaczego bywa skuteczniejsza, a teraz chcesz się przyjrzeć przyczynom różnych trudności w rodzinie, zapraszam na warsztat. Podczas niego przyjrzyjmy się 5 obszarom stresu i samoregulacji. Zastanowimy się nad konkretnymi stresorami i tym, jak je zredukować. Sprawdzimy w praktyce, jak czuje się dziecko w konfrontacji z tobą podczas typowej „trudnej” sytuacji, jak czujesz się ty i być może znajdziesz sposób, by nawet w kryzysach zarażać dziecko, a może i innych spokojem.

 

Nie z miłości – Anna Kasprzycka

Seminarium „Sztuka mówienia NIE z czystym sumieniem” jest poświęcone komunikowaniu granic w relacji.

„Nie” bywa trudniejsze do wypowiedzenia, ale jest co najmniej równie ważne dla wszystkich. Jasne Stawianie granic pozwala na budowanie relacji pełnej szacunku dla siebie i innych.

Nie dostaniesz”, „nie wolno”, „nie zgadzam się”, „nie kupię ci”, „nie ma”. Często słyszeliśmy takie komunikaty w dzieciństwie. Jako dorośli – rodzice, opiekunowie, wychowawcy – chcemy robić zupełnie odwrotnie. Zgadzamy się na wiele rzeczy, pozwalamy decydować, nie dbając o siebie i… dzieci.

Konsekwencje pozwalania „na wszystko” są duże. Dziecko traci możliwość poznania autentycznego dorosłego, znika możliwość stawiania i bronienia, pilnowania własnych granic. W końcu zrzucamy na dziecko odpowiedzialność za nasze decyzje…

W czasie seminarium przyjrzymy się temu, co ukrywa się za „nie”. Zastanowimy się, jak mówić je z „czystym sumieniem” – bez wyrzutów sumienia. Przyjrzymy się „nie” ze strony dziecka – może to ważny komunikat o jego potrzebach, jego osobowości, który na co dzień pomijamy?


PRELEGENCI

ANITA JANECZEK-ROMANOWSKA

Psycholog dziecięcy, współzałożycielka ośrodka Bliskie Miejsce w Warszawie, prowadzi stronę o psychologii i rodzicielstwie Być bliżej (www.bycblizej.pl). Od 12 lat współpracuje z przedszkolami, poradniami i ośrodkami dla rodzin, gdzie udziela wsparciarodzicom i specjalistom. W swojej pracy i codzienności praktykuje podejścia oparte na szacunku i empatii, jest absolwentką Intensywnego Kursu Podstawowego NVC w Akademii NVC oraz licznych szkoleń i warsztatów dotyczących pracy z dziećmi, rodzicami i specjalistami.

Więcej o Anicie http://bliskiemiejsce.pl/anita-janeczek-romanowska…

 

 


SYLWIA WŁODARSKA

„Cześć, jestem Sylwia Włodarska i lubię myśleć, że jestem Panią swojego Szczęścia w najbardziej odpowiedzialnym i najważniejszym projekcie – swoim własnym życiu. Pracuje jako mediatorka NVC, coach i trenerka komunikacji zorientowanej na potrzeby. Mam na swoim koncie wystąpienie TEDx. Zorganizowałam konferencję online dla rodziców „Bliżej potrzeb, bliżej szczęścia”. Jestem współzałożycielką Fundacji Rozwoju Rodziny RoRo. Współpracuję z Ośrodkiem Wsparcia i Rozwoju Bliskie Miejsce. Jestem główną szczęściarą na blogu paniswojegoszczescia.pl. Lubię czytać i być blisko natury i mojej Trójcy, która jest niewyczerpanym, choć często wyczerpującym źródłem inspiracji.”


NATALIA FEDAN

Psycholożka i anglistka, mama trójki dzieci, tłumaczka książki Stuarta Shankera „Self-Reg” i pierwsza w Polsce propagatorka podejścia w Polsce z oficjalnym przedstawicielstwem ośrodka twórcy podejścia, the Mehrit Centre. Prowadzi kursy online i warsztaty dla rodziców oraz nauczycieli.

 



KRYSTIAN HANKE

Tata Alicji i Tośka, od 2002 roku dziennikarz radiowej Trójki, autor codziennego cyklu „Projektu Tata”, w którym wspiera aktywne ojcostwo. Pomysłodawca 'Odklejek” czyli prawdopodobnie największego polskiego internetowego archiwum dziecięcych powiedzonek.

 

 

 


JOWITA WOWCZAK 

„Nazywam się Jowita Wowczak. Pracuję jako konsultant ds. redukcji stresu, trener i nauczyciel. W swojej pracy warsztatowej uczę jak dbać o siebie. Staram się wskazywać drogę, by osiągnąć spokój, opanowanie, by radzić sobie z niebagatelnymi wyzwaniami i bodźcami. Z własnego doświadczenia wiem, że systematyczna praca pozwala długo utrzymać równowagę oraz wewnętrzny spokój . Redukcja stresu, uważność, techniki relaksacyjne, jak i techniki zarządzania stresem pozwalają patrzeć na świat z innej perspektywy.”

 

 


ANNA KASPRZYCKA 

Anna Kasprzycka – pedagożka, certyfikowana trenerka Familylab. Stworzyła pracownię Rodzina w Relacji – Anna Kasprzycka (www.rodzinawrelacji.pl) w ramach, której prowadzi warsztaty i szkolenia dla rodziców i pedagogów, grupy wsparcia oraz wyjazdy rozwojowe i superwizje. Wspiera, inspiruje i towarzyszy. Pomysłodawczyni i organizatorka konferencji „Relacja w edukacji“, której ideą jest propagowanie w szkołach publicznych komunikacji opartej na szacunku, zainteresowaniu i równej godności dorosłych i dzieci.
Jest prezeską warszawskiego Stowarzyszenie Pozytywnego Działania.

Prywatnie zaś mama 11 letnich trojaczków Marianki, Janeczki i Franka oraz żoną Filipa. Lubi robić coś dla ludzi. Aktywnie działa w na rzecz lokalnej społeczności. Kocha podróże i książki. Najbardziej lubi być z rodziną. Czasem reżyseruje, pisze wiersze i próbuje praktykować jogę. Najlepiej odpoczywa na spacerach z psem.

fot: Gruba Ryba


MIEJSCE KONFERENCJI

SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny

ul. Aleksandra Ostrowskiego 30b

Wrocław


ORGANIZATORZY

Fundacja „Wychowanie w szacunku” to my: Kasia, Patrycja i Agata. Naszą pracą i naszą pasją jest wspieranie rodzin, poprzez prowadzenie warsztatów dla rodziców, konsultacje i coaching rodzicielski.

Każda z nas zaczynała w innym miejscu i jeszcze parę lat temu patrzyłyśmy w różnych kierunkach zawodowych. Połączyła nas miłość do dzieci i opór wobec dyrektywnych nurtów wychowawczych.

Wspólnie mamy za sobą 4 konferencje, pracę z ponad 500 rodzicami, około 60 warsztatów dla rodziców i tyleż samo dla nauczycieli. Na stałe współpracujemy z innymi certyfikowanymi trenerami, coachami i pedagogami ucząc się od siebie nawzajem i wymieniając doświadczeniami.


PATRONAT

Jak co roku i tym razem patronat nad naszym wydarzeniem objęło FamilyLab Polska – Fundacji, która wspiera rodziców w budowaniu dobrych relacji z dziećmi, wychowaniu w atmosferze szacunku i rozwijaniu odpowiedzialności za siebie i innych. Propaguje wartości duńskiego pedagoga Jespera Juula. Familylab to miejsce, w którym rodzice mogą skonfrontować swoje wartości i swoją wizję rodzicielstwa z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem duńskiego pedagoga i terapeuty Jespera Juula.

http://www.family-lab.pl/


PATRONAT MEDIALNY 

Nasza Konferencja została objęta patronatem Dzieci są ważne – pierwszym polskim serwisem internetowym poświęconym w całości idei naturalnej opieki i pielęgnacji dziecka, któremu przyświeca idea: DZIECKO – MIŁOŚĆ – NATURA.

https://dziecisawazne.pl


 

BILETY:

Sprzedaż biletów rusza od 15 lipca 2019r. Link do zapisów ➡➡➡  https://evenea.pl/event/ivkonferencjawychowaniewszacunku  ⬅⬅⬅

W cenie biletu:

  • udział w 4 wykładach
  • udział w warsztacie lub dodatkowym wykładzie
  • catering kawowy
  • catering obiadowy w wybranej przez siebie opcji

Cena biletu uprawniająca do wejścia na wykłady + dodatkowy wykład: 149,00zł

Cena biletu uprawniająca do wejścia na wykłady + wybrany warsztat: 179,00zł

Jeśli chcesz wziąć udział w Konferencji, jednak cena jest dla Ciebie przeszkodą, skontaktuj się z nami.

 


KONTAKT:

kontakt@wychowaniewszacunku.pl

tel. 605202284

REGULAMIN KONFERENCJI: regulamin-Konferencja-IV